10 dubna 2014

"Jistě, pane premiére!" - host Domu kultury UL

(Antony Jay, Jonathan Lynn)

"Satirická komedie podle úspěšného pokračování slavného "britcomu" z prostředí vysoké politiky. Vláda je v krizi a premiér Jim Hacker má problém. Je třeba zachránit před krachem zemi, Evropu, ale především svou pozici..." (premiéra 27. ledna 2014)

Známý britský televizní seriál jeho tvůrci původně zamýšleli jako instruktáž pro manažery, kterým měl demonstrovat odstrašující chování politiků. Díky BBC si však v 80. letech získal mnoho příznivců a vzniklo hned několik dalších sérií. Zajímavostí však je fakt, že poslední série byla původně napsána jako divadelní hra. Teprve v roce 2013 podle hry vznikla závěrečná série. Seriál třikrát vyhrál ocenění britské televizní akademie BAFTA a v roce 2004 obsadil šesté místo v hlasování o nejlepší britský sitcom všech dob. Po třiceti letech od vysílání prvních dílů vznikla i divadelní hra, která ve Velké Británii už od roku 2010 láme divácké rekordy a má skvěle našlápnuto na nejlepší hru desetiletí. U nás ji letos uvedlo pražské Divadlo Bez Zábradlí, které s ní přijelo 7. dubna 2014 hostovat i na "Ústeckou forbínu". Vyšlo z překladu Martina Stropnického, který už podobnou látku v roce 2006 uvedl v Divadle na Vinohradech pod titulem "Jistě, pane ministře!" jako svůj režisérský debut. Od té doby už za sebou má více jak 230 repríz. Kolik jich bude mít inscenace Heřmánkova divadla?

Premiér Jim Hacker (Karel Heřmánek) právě celkem poklidně tráví čas ve svém venkovském sídle v Chequers. Užívá si své mocenské pozice, kterou by si velmi rád udržel, ale přesto ho poněkud znepokojuje zvyšující se státní dluh. Rozhodně by si nenechal vzít značný kus moci, který dává britské administrativě právě fakt, že odmítá přijmout euro. Naopak tajemník vlády Humphrey Appleby (Josef Carda) by rád prosadil smlouvu, která zrovna tuto nutnost zavedení měny ve Velké Británii navrhuje. I osobnímu premiérovu tajemníkovi Bernardu Woolleymu (Karel Heřmánek ml.) přednese své stanovisko o kontinuitě státní správy a snaží se mu vysvětlit demokracii jako proces, který by měl přesvědčit občany, že vše, co činí státní správa, je v zájmu obecného blaha. Zmiňuje rovněž důležitou odpovědnost, kterou jako politici mají. Je však více než jasné, že než o jeho poslání mu jde především o udržení vlastního křesla. Navíc jeho pozice "muže v pozadí", který tahá za nitky, mu velmi vyhovuje. Umí v tom bezvadně chodit a stává se tak jakýmsi neoficiálním vládcem země. Bernard je však ke svému šéfovi loajální, a tak ho na věc upozorní. Ten si tuto informaci ale chce prověřit i u své poradkyně Claire (Dana Morávková), která mu problém objasní. Hacker pak následně přichází s plánem reformovat státní správu, aby Humphreyho trochu zbrzdil. Diskuze se postupně přiostřuje, když od Humphreyho přichází návrh na zlepšení ekonomické situace. Ten souvisí s nabídkou na postavení ropovodu z Kumranistánu. Podmínkou, aby se celá transakce mohla dohodnout, je ale právě přijetí eura. Tato informace neunikne ani BBC, které si okamžitě volá pro podrobnější informace. Premiér neunikne osobnímu rozhovoru s ředitelem stanice (Petr Pospíchal). Hacker se celé záležitosti dlouho bránil, ale nakonec se nechal přesvědčit, aby velvyslance Kumranistánu (Stanislav Zindulka) přijal a vše s ním osobně projednal. Po společné večeři přijde velvyslanec s nezvyklým přáním, které všem britským státníkům zamotá hlavy. Neskrývají své rozpaky, když debatují o tom, jak mu na noc sehnat dvě "lehké" ženy. Obávají se možných následků, pokud nesplní jeho požadavek. V zájmu státu se snaží vymyslet možné řešení této trapné situace. Ta ale bohužel skončí fiaskem. Nejsou ženy a není ani smlouva.

Námět a příběh této inscenace (autorů - překlad: Martin Stropnický, režie: Karel Heřmánek a Michal Pavlík, scéna: Karel Heřmánek, kostýmy: Jana Berg a další) sliboval vtipnou a živou podívanou, ale hlavní zápletka se vyvinula jako dost laciná a celé inscenaci spíše uškodila. Nicméně nad některými momenty či dialogy jsme se celkem dobře pobavili. Čekala jsem ale, že se pobavím ještě víc a že to bude mít blíže k britskému humoru a své původní předloze. Možná ale bylo záměrem přiblížit se více současnosti, našemu prostředí a také víceméně zbanalizovat nesmyslné záležitosti, kterými se v politice zabývají namísto těch, kterým by určitě měli věnovat větší pozornost. I tak mi přišlo trochu zbytečné větší část příběhu postavit na řešení problému, jak sehnat dvě prostitutky, a nakonec to ještě nechat vyplynout do ztracena. Určitě se s tím dalo popracovat lépe a vymyslet originálnější zápletku. Když ale pominu námět, herecké výkony inscenaci zcela jistě pozvedly. Karel Heřmánek se skvěle "vtělil" do postavy významného politika, který ale před významnějšími problémy utíká ke své poradkyni jako malý chlapec za máminu sukni nebo nechává záležitosti vyřizovat svými "poskoky" tajemníky. Mnohem autoritativněji působila Dana Morávková právě v roli premiérovy poradkyně Claire. Byla z ní cítit větší vážnost a důležitost ovšem jen do doby, než začali řešit záležitost se "štětkami". Od té chvíli už pro mě nebyla nijak zajímavá. U Josefa Cardy jsem zase musela než obdivovat, jak náročný text s mnoha nelehkými termíny si musel zapamatovat (obdobně jako u hry "Blbec k večeři"). Škoda jen že tuto polohu své postavy sira Humphreyho udržel jen na začátku hry. Postupně se pak tento charakter muže, který nikdy na žádnou otázku neodpoví stručně a jasně, jaksi vytratil. Překvapením pro mě byl Karel Heřmánek ml. Popravdě jsem ani nevěděla, že také hraje, ale roli slušného a loajálního tajemníka velmi dobře zvládl. I když v inscenaci neměl skvělý Stanislav Zindulka zas tolik prostoru, využil ho svým hereckým umem, jak se jen dalo. Coby velvyslanec neznámého státu se znatelnou náklonností k ženskému pohlaví do inscenace vnesl výrazné oživení. Je až neuvěřitelné, že ve svém věku působí stále tak vitálně. Jde jednoznačně poznat, jak ho humor a jeho herecká profese baví a užívá si ji. Opět jsme využili chvilku před představením a zašli s ním na kávičku. Dostali jsme také pozvání na červnové představení hry "Vražedný pátek", kde účinkuje se svým synem Jakubem. Už teď se těším.
Moje hodnocení: 56 %
Bernard, Jim a Claire (K.Heřmánek ml., K.Heřmánek a D.Morávková)
Humphrey, velvyslanec a premiér (J.Carda, S.Zindulka a K.Heřmánek)
ředitel BBC a premiér (P.Pospíchal a K.Heřmánek)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home